Nowość w naszej szkole !

Teresa Kozaczka oraz Jowita Burzawa pragną w bieżącym roku szkolnym zaproponować realizację innowacji „Kreatywna promocja wychowania patriotycznego i obywatelskiego połączona z praktycznym rozwijaniem specjalistycznej komunikacji w języku angielskim”. Proszę Państwa, może tytuł brzmi naukowo, ale nauczycielki historii, wiedzy o społeczeństwie, a także języka angielskiego pragną pokazać uczniom klas IV – V, a także całej społeczności Poręby Radlnej, że nauka nie musi kojarzyć się z siedzeniem w ławce, przysłowiowym zapamiętywaniem słówek lub dat. Nauka musi być nowoczesną pasją z dodatkiem kreatywności lub przygody. Jednak przede wszystkim jej efekt powinien być przydatny w codziennym życiu. Nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że biegłe posługiwanie się językiem angielskim jest dziś podstawową umiejętnością poszukiwaną na rynku pracy. Każdy , kto zna dzieje regionu wie, że mieszkańcy Poręby Radlnej szczycą się osadnictwem od okresu średniowiecza, posiadają bezcenną perłę architektury, jaką jest neogotycki kościół parafialny, a także wykazali się niezłomną postawą, bohatersko wspierając partyzantów podczas  II wojny światowej. Dlatego postanowiłyśmy, aby w czasie ćwiczeń terenowych, konkursów, wycieczek, licznych projektów do jakich będziemy Państwa zapraszać, łączyć specjalistyczne słownictwo naukowe z jego odpowiednim komunikatem w języku angielskim. Nauczycielki skorelowały również podstawy programowe tak, aby jeden raz w tygodniu po wprowadzeniu pojęć historycznych w klasach IV - V dzieci ćwiczyły odpowiednie komunikaty na lekcjach języka angielskiego. Nauka nie musi być nudna! Ta zasada od wielu lat stanowi motto naszej szkoły. Pragniemy solidnie uczyć poprzez działanie połączone z zabawą. A jeśli dziecko uczy się w czasie ćwiczeń terenowych, wycieczek lub projektów, to przyswajanie wiedzy staje się twórczą, kreatywną aktywnością, a nie przykrym obowiązkiem. Mamy nadzieję, że w ciągu bieżącego roku szkolnego również starsi uczniowie, a także rodzice oraz seniorzy zostaną aktywnymi uczestnikami naszej innowacji.

Teresa Kozaczka, Jowita Burzawa