NARODOWE CZYTANIE

Co roku w pierwszą sobotę września, z inicjatywy Pary Prezydenckiej, odbywa się akcja Narodowe Czytanie. W całym kraju organizowane są spotkania, podczas których czytane są utwory z klasyki polskiej. W tym roku wybrano 8 nowel: „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) B. Schulza, „Orka” W.S. Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy” H. Rzewuskiego. „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Nasza szkoła również włączyła się w inicjatywę. Na wspólną lekturę wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa. Pani Dyrektor przypomniała uczniom jaki jest cel akcji Narodowe Czytanie. Nowelę czytała Pani Dyrektor oraz Panie: Małgorzata Mytnik, Monika Horecka i Katarzyna Ząbkowska.
W czasie spotkania  rozważaliśmy też wagę lektury dawnych utworów i uniwersalne przesłanie „Katarynki” – warto pomagać, warto wyjść ze swojej strefy komfortu i prostym gestem uczynić wiele dobrego dla drugiego człowieka.