Próbny alarm przeciwpożarowy

W dniu 16 września 2019 r...

W dniu 16 września 2019 r. w trosce o bezpieczeństwo uczniów  w Zespole Szkolno-  Przedszkolnym w Porębie Radlnej został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. Alarm przeprowadzono z udziałem strażaków OSP w  Porębie Radlnej. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia.

Cała  akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu – 3 krótkich  dzwonków  wszyscy opuścili budynek szkoły. W miejscu zbiórki sprawdzono ilość uczniów w stosunku do list obecności sprawdzanych na lekcji w trakcie której ogłoszono  ewakuację. Nauczyciele zdali raport Dyrektorowi Szkoły o frekwencji, który odwołał alarm. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowali środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawili się na miejscu zbiórki. Podkreślić należy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.

Po zakończeniu ewakuacji strażacy wyjaśnili na czym polega ich praca, przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy, omówili wyposażenie sprzętu strażackiego (najaśnica, tłumica metalowa, hooligan), pokazali, co znajduje się w wozie strażackim. Uczniowie przymierzając kaski strażackie mieli możliwość poczuć się na chwilę ,,prawdziwym strażakiem”.

Akcja ,,próbny alarm przeciwpożarowy” oraz spotkanie ze strażakami przeprowadzono  również w ramach realizowanego w szkole Ogólnopolskiego Konkursu ,,Odblaskowa Szkoła”

Dziękujemy OSP w Porębie Radlnej za włączenie się do Konkursu ,,Odblaskowa Szkoła”.