Poniedziałek, 2019-11-11

Imieniny: Bartłomieja, Gertrudy

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to święto symboliczne.

Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.

Przez ostatnie dni uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Porębie Radlnej przygotowywali się do akcji w ramach obchodów IX Światowych Dni Tabliczki Mnożenia. Na dodatkowych zajęciach ćwiczyli tabliczkę -  mnożąc, dzieląc, grając w różne gry, i omawiając najtrudniejsze ich zdaniem przypadki.  Konkurowali przy tym miedzy sobą, aby 02 października przystąpić do egzaminu.

W akcji wzięli  udział uczniowie klas III i IV pod opieką swoich nauczycieli. Gościem specjalnym była Pani Dyrektor.  Na początku nauczyciele przedstawili dzieciom cele zajęć, zaśpiewano piosenki o tabliczce mnożenia. Następnie  uczniowie dzielili się swoimi sposobami ułatwiającymi opanowanie tabliczki mnożenia, (mnożenie przez 9 na palcach). Zagrali w grę „Mistrz mnożenia i dzielenia” - Tabliczka mnożenia z kostkami do gry – gra w parach. Dzieci na zmianę rzucały jednocześnie dwiema kostkami. Liczby wyrzucone na kostkach mnożyły i dzieliły. Wzięły udział w zabawie „Uzupełnij lukę w działaniu”, analizowały  sytuacje przedstawione na ilustracjach, zapisywały oraz uzupełniały działania dzielenia i mnożenia.  Podczas zabaw interaktywnych z użyciem programów multimedialnych doskonaliły  umiejętności tabliczki mnożenia i dzielenia. Rozwijały swoją spostrzegawczość, koordynację wzrokowo – ruchową. Grały  w karty matematyczne. Następnie przystąpiły  do egzaminu pisemnego. Była to samodzielna praca uczniów. Na jej podstawie uczniowie przechodzili do części ustnej egzaminu. Podczas niego obowiązywały zasady fair-play. Na koniec Pani Dyrektor gratulując uczniom  rozdała  certyfikaty „Ekspert Tabliczki Mnożenia”.