KTO TEGO NIE WIDZIAŁ, NIGDY NIE UWIERZY - 76. Rocznica Zbrodni Wołyńskiej

Zbrodnia Wołyńska...

Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa: lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943-1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stefana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planowaną eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.

Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, przez wiele lat przemilczanych, przywraca Instytut Pamięci Narodowej. Zamordowanych i pokrzywdzonych przez ukraińskich nacjonalistów upamiętnia  wystawa  przygotowana przez IPN pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, którą możemy obejrzeć obok szkoły dzięki staraniom Starosty Tarnowskiego.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia.