Piątki Chemiczne w Tarnowie.

Kolejny wykład popularno – naukowy w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych.

„Zapach jest językiem, który nie potrzebuje słów” – tak stwierdził Jacques Polge, perfumerzysta marki Chanel. Od tych słów zaczęła swój wykład „Historia jednego zapachu” Pani dr Agata Lada. To już druga wizyta naszych ucniów w tym roku szkolnym w Katedrze Chemii na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym PWSZ w Tarnowie. Uczniowie poznali świat perfum – niewidzialnych, ale obecnych w mniej i bardziej ważnych chwilach naszego życia. Niektóre z perfum tylko na krótko zagościły na półkach sklepowych, a inne budzą zachwyt od lat. Co skrywa w sobie flakonik perfum? Gdzie poszukiwać składników do wyrobu perfum? Piżmo, ekstrakt z kłączy irysa, amber, cywet i tuberoza – dlaczego ich ceny przyprawiają o zawrót głowy? Co to są olejki eteryczne i gdzie można je spotkać w naturze. Jak je stosować,  aby długo pobudzały nasze zmysły. Każdy uczeń miał możliwość powąchać perfumy światowych marek. Wszystko to zostało przedstawione uczniom w czasie godzinnego wykładu. Następnie studentki PWSZ zaprezentowały eksperymenty chemiczne , które wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów.

Zajęcia odbyły się w ramach Innowacji Pedagogicznej z chemii. Czekamy na kolejne zajęcia w marcu.