Kontakt

Zespół Szkolno Przedszkolny  w Porębie Radlnej

Poręba Radlna 119

33-112 Tarnowiec

Kalendarium

Sobota, 2020-02-29

Imieniny: Lecha, Lutomira
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

Artykuły

TRADYCJE NASZEGO REGIONU

2020-01-16

Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o bardzo ciekawe książki, które otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie: „Tradycje i zwyczaje regionu tarnowskiego” i „Tradycje kulinarne regionu tarnowskiego”. Obie pozycje powstały w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo” prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Ich celem jest ocalić i utrzymać dla przyszłych pokoleń dziedzictwo kulturowe Regionu Tarnowskiego. W pierwszej znajdziemy informacje o zwyczajach i obrzędach, jakie towarzyszyły świętom, ważnym wydarzeniom, ale i  zwykłym codziennym czynnościom. W drugiej natomiast zgromadzono przepisy kulinarne zebrane wśród mieszkańców naszego regionu, przekazywane z pokolenia na pokolenie, do dziś wykorzystywane do przygotowania potraw zwykłych, codziennych ale też bardziej wyszukanych, świątecznych. Obie pozycje są bogato ilustrowane. Zapraszamy do lektury.

 
 
Więcej o: TRADYCJE NASZEGO REGIONU

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

2019-12-08
Powiększ zdjęcie

Przedszkolaki zawsze chętnie słuchają opowieści, zwłaszcza gdy dzięki teatrzykowi kamishibai mają okazję oglądać piękne ilustracje. Tym razem, z okazji Barbórki, poznały śląską „Legendę o Skarbniku”.

Więcej o: PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA PIERWSZAKÓW

2019-12-08
Powiększ zdjęcie

Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Podczas zajęć poznawali księgozbiór , dowiedzieli się co to jest regulamin, poznali zasady korzystania z biblioteki, prawa i obowiązki czytelnika. Każdy z uczniów otrzymał „Zeszyt Czytelnika”, w którym będzie rozwiązywać różne zadania dotyczące przeczytanych książek. Pierwszym zadaniem była krzyżówka z pojęciami, które dzieci poznały podczas lekcji. Z jej rozwiązaniem pierwszaki poradziły sobie doskonale.

Więcej o: LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA PIERWSZAKÓW

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

2019-11-06
Powiększ zdjęcie

 

W kategorii „Zakładka do książki” (klasy I-V):

I miejsce: Laura (kl. 4), Damian (kl. 2),

II miejsce: Iza (kl. 1), Zuzia (kl. 2), Gabryś (kl. 2),

III miejsce: Nikola (kl. 5), Julia (kl. 2), Lorena (kl. 2),

Wyróżnienia: Alicja (kl. 3), Sebastian (kl. 2), Patrycja (kl. 1), Mateusz (kl. 2), Igor (kl. 2), Milena (kl. 1).

Laureaci i wyróżnieni otrzymają książki i dyplomy.

 

Dziękujemy wszystkim dzieciom za piękne i pomysłowe prace.

Więcej o: WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

UROCZYSTE OTWARCIE BIBLIOTEKI I PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKÓW

2019-10-30
Powiększ zdjęcie

18 października miało miejsce ważne wydarzenie – w obecności Rodziców i Gości najmłodsi uczniowie naszej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej.

Więcej o: UROCZYSTE OTWARCIE BIBLIOTEKI I PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKÓW

PODANIA I LEGENDY REGIONU TARNOWSKIEGO

2019-10-30
Powiększ zdjęcie

Zbiory naszej biblioteki wzbogaciły się o bardzo ciekawą publikację – Starostwo Powiatowe w Tarnowie przekazało nam kilka egzemplarzy książki „Podania i legendy regionu tarnowskiego”. Publikacja powstała i została wydana w ramach  projektu „Nasz region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo. 

„Legendy to nie tylko bajki z morałem. Legendy to, często zapomniane źródła naszej tożsamości zawierające mądrości minionych pokoleń. Swoją genezą sięgają do czasów, w których funkcjonowała tylko forma przekazu ustnego" (Starosta Tarnowski Roman Łucarz).

Więcej o: PODANIA I LEGENDY REGIONU TARNOWSKIEGO

ZACZYTANE PRZEDSZKOLAKI

2019-10-30
Powiększ zdjęcie

W październiku rozpoczęliśmy całoroczny cykl spotkań czytelniczych dla przedszkolaków:

- dla starszaków w ramach innowacji w „Krainie baśni, bajki i fantazji” (prowadzi M. Horecka we współpracy z B. Tokarz),
- dla maluchów – projekt „Magiczna moc baśni” (prowadzi M. Korus we współpracy z M. Horecką).

 Celem obu projektów jest wprowadzenie dzieci w świat wartości, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i społecznego poprzez kontakt z literaturą, zachęcanie do kontaktu z książką.

 

Więcej o: ZACZYTANE PRZEDSZKOLAKI

Nowa biblioteka

2019-10-30
Powiększ zdjęcie

Biblioteka szkolna znalazła nową lokalizację. Pomieszczenie na poddaszu, dzięki staraniom i pomysłowości Pani Dyrektor zostało wyremontowane i przygotowane na potrzeby biblioteki.

Więcej o: Nowa biblioteka

XIX DZIEŃ PAPIESKI – „Wstańcie, chodźmy!”

2019-10-16
Powiększ zdjęcie

 

16 października, co roku  obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II. Tego dnia tradycyjnie w naszej szkole odbywa się spotkanie poświęcone Ojcu Świętemu. Biblioteka również ma swój udział w przybliżaniu uczniom życia i twórczości naszego Wielkiego Rodaka – poprzez książki.

Więcej o: XIX DZIEŃ PAPIESKI – „Wstańcie, chodźmy!”

NAGRODA NOBLA W DZIEDZINIE LITERATURY DLA POLSKIEJ PISARKI

2019-10-12
Powiększ zdjęcie

Komitet Noblowski uhonorował Olgę Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”.

 

Więcej o: NAGRODA NOBLA W DZIEDZINIE LITERATURY DLA POLSKIEJ PISARKI