Środa, 2019-12-11

Imieniny: Biny, Damazego

Projekt "Prosto do wiedzy".

Sala sensoryczna

2019-02-14

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu ,,Prosto do wiedzy” w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego  w Porębie Radlnej powstała sala sensoryczna. Na razie mieści się w zastępczym pomieszczeniu, ale wkrótce zakończą się prace adaptacyjne na poddaszu, gdzie docelowo zostanie ona przeniesiona. Sala sensoryczna w naszej szkole to atrakcyjne, barwne i przyjazne dzieciom pomieszczenie. Integracja sensorycznaprzyjmuje postać ,,naukowej zabawy”, co sprawia, że dziecko chętnie w niej uczestniczy i ma przekonanie, że: ,,kreuje zajęcia wspólnie z nauczycielem”. Towarzyszą temu pozytywne emocje i wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Uczniowie naszej szkoły mają do swojej dyspozycji szereg nowoczesnych i atrakcyjnych pomocy, m. in. sensoryczne klocki, światłowody, świecące kule, tęczowe cegły, panel „Nieskończoność” i  „Gwiezdne niebo”. Chwilę wyciszenia zapewni dzieciom „Biały domek”, a ciekawe efekty magiczna kula i sześcian.

Zapraszamy do obejrzenia naszej Sali!

Więcej o: Sala sensoryczna

"Prosto do wiedzy"

2019-02-14

Nie ma jak zmierzać „Prosto do wiedzy”!

„Prosto do wiedzy”! – w taki oto sposób uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Porębie Radlnej uczestniczący w projekcie na co dzień pracują nad własnym rozwojem. Jego realizacja stała się możliwa dzięki środkom otrzymanym w ramach Osi Priorytetowej 10 (nr Osi) Działania 1 (nr Działania) Poddziałania 3 (nr poddziałania) Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Po raz kolejny uczniowie otrzymali szansę nie tylko na to, aby uzupełnić wiedzę, ale i odbyć niezwykłą podróż w nieznane dotąd miejsca. Pomocne stały się tutaj choćby zakupione z otrzymanego wsparcia m.in. świetne mikroskopy, a odkryte dzięki nim obszary stały się inspiracją do dalszych poszukiwań i próby odpowiedzi na wiele pytań. Okazuje się bowiem, iż wiedzieć, że gdzieś obok nas są inne światy, to jedno, ale móc do nich zajrzeć choćby przez okular mikroskopu, to wyjątkowa frajda nawet dla największych niedowiarków.

W projekcie „Prosto do wiedzy” biorą udział zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie, ale ich naturalna ciekawość jest taka sama. Zwłaszcza jeśli mają  możliwość pracy nie tylko tradycyjnymi metodami, ale z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia i interesujących pomocy dydaktycznych. Należy do nich bez wątpienia Magiczny dywan wraz z pakietem gier stymulujących rozwój dzieci, wspomagających nie tylko koordynację wzrokowo-ruchową, ale i zdolność koncentracji.

Realizowany projekt ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wychodzi naprzeciw współczesnej pedagogice i znacząco wpływa na stymulowanie rozwoju uczestniczących w nim dzieci. Najlepiej jednak oddać im głos…

Czy warto jest obserwować świat? A może spróbować go oswoić, zmierzyć, zważyć..? Nic w tym trudnego, wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie narzędzia, a tych - jak widać na zdjęciu poniżej – nie brakuje w naszej szkole. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy zrobiono nam to zdjęcie.

Z reguły w czasie lekcji wielu uczniom czas się bardzo dłuży, ale w tym wypadku jest inaczej. Warto znać się na czasie, wszak mądre powiedzenie mówi, że: ,,Czas to pieniądz”!

33%, 50%, a 25%? – w natłoku różnorodnych procentów trzeba odnaleźć jakiś ład, zwłaszcza że nie brakuje przecież promocji. Dobrze jest więc wiedzieć, czy naprawdę są to wyjątkowe okazje, jak zewsząd przekonują nas choćby reklamy. Bierzmy się zatem do roboty!

Abrakadabra, a może makabra – przepraszam, nie makabra tylko eksperymenty. Mamy laboratorium i możemy bez żadnych problemów oddawać się pod okiem nauczyciela nauce. To o wiele ciekawsze niż suchy wykład czy notatka
w podręczniku. Jest super!

Więcej o: "Prosto do wiedzy"