Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „W KRAINIE BAŚNI, BAJKI I FANTAZJI

W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy innowację pedagogiczną „W krainie, baśni, bajki i fantazji”, adresowaną do naszych najmłodszych wychowanków – przedszkolaków. Bibliotekarka Monika Horecka prowadzi spotkania czytelnicze we współpracy z przedszkolankami: Moniką Korus, Barbarą Tokarz i Gabrielą Grabowską.

Głównym motywem jej wprowadzenia była chęć wsparcia dzieci w rozwoju umysłowym i społecznym poprzez wprowadzenie w świat wartościowej literatury dziecięcej, a wzięła się ona z głębokiego przekonania, że ciekawa książka z pięknymi ilustracjami doskonale pomaga zrozumieć siebie i świat. Czytanie dla przyjemności odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, ma dobroczynny wpływ na budowanie dobrych relacji, u dzieci buduje poczucie własnej wartości, wiary w siebie, wewnętrznej siły, dostarcza szereg korzyści umysłowych i językowych. Dzieci, którym się czyta będą używały bogatego
i pięknego języka, posiądą umiejętności ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy. Odpowiednio dobrane lektury pokazują wzorce właściwych zachowań, uczą odróżniania dobra od zła, rozwijają wrażliwość moralną, uczą zastanawiania się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Zatem codzienne lektury to znakomity sposób uczenia dzieci wartości moralnych oraz najróżniejszych umiejętności ważnych do funkcjonowania we współczesnym świecie.

Cele ogólne innowacji pedagogicznej

- popularyzacja czytelnictwa (wdrożenie do codziennego kontaktu z książką, zapoznanie z wartościową literaturą),
- wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci (zachęcanie do działań kreatywnych, kształtowanie umiejętności słuchania, wzbogacenie słownictwa, zachęcanie do wypowiedzi na temat lektury, poszerzenie horyzontów myślowych),
- pokazanie możliwości spędzania wolnego czasu.

Niniejsza innowacja ma na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. Ma ona zachęcać i motywować dzieci do regularnego kontaktu z książką i rozwijać ich kreatywność, a w rezultacie nauczyć czerpania przyjemności z lektury.