Zespół Szkolno - Przedszkolny w Porębie Radlnej

 • Kontakt

  Zespół Szkolno Przedszkolny
  w Porębie Radlnej

  Poręba Radlna 119

  33-112 Tarnowiec

 • Kalendarium

  Środa, 2020-10-21

  Imieniny: Celiny, Hilarego

„Na przekór nudzie, wbrew stereotypom”

Piątkowe spotkania w Szkole Podstawowej w Porębie Radlnej

Piątkowe popołudnie na parkingu przed Szkołą Podstawową w Porębie Radlnej wypełnia szereg samochodów, z których wysiadają dzieci tym razem nie z tradycyjnymi plecakami, ale z torbami pełnymi książek, gier planszowych, itp. Z różnych stron wędrują młodsi i starsi uczniowie z przedmiotami nie kojarzącymi się ze stereotypowym wyposażeniem. Takie obrazki już nie dziwią przechodniów i okolicznych mieszkańców. Wiadomo bowiem, że to kolejne spotkanie z cyklu „Na przekór nudzie, wbrew stereotypom”. Skąd się wziął pomysł takich działań? Zdaniem dyrektor szkoły p. Doroty Puciłowskiej, odpowiedź jest prosta: z potrzeby zmiany nawyków dzieci i pokazania im, że wśród rówieśników nie ma miejsca na nudę. Grupa nauczycieli uczących w kl. IV – VI, a mianowicie p. Małgorzata Mytnik, p. Katarzyna Świątek i p. Maria Zielińska zaproponowała ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu po szkolnych zajęciach. Inspiracji dostarczyły coroczne wyjazdy na Zielone Szkoły nad morze, gdzie podobne działania okazywały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.  Do tych nauczycieli dołączyli także inni, a mianowicie p. Jadwiga Czerwony, ks. Jerzy Gawle, p. Rafał Jasiak, p. Ewa Marszałkiewicz i p. Katarzyna Szewczyk.

Piątkowe wieczory po powrocie do domu dzieci najczęściej wypełniają godzinami spędzonymi przed telewizyjnym ekranem lub monitorem komputerowym. To standard  w wielu domach, choć rodzice chcieliby, aby tak się nie działo. W Szkole Podstawowej w Porębie Radlnej wychodzi się więc naprzeciw ich oczekiwaniom. Realizowane są bowiem cykliczne piątkowe spotkania popołudniowe, których pomysłodawcami często są dzieci.  W mijającym roku szkolnym odbyła się więc „Noc Czytelnika”, „Wieczór Gracza”  i „Popołudnie Kinomana”.

Z wielkim zainteresowaniem spotkały się inicjujące cykl „Na przekór nudzie, wbrew stereotypom” zajęcia promujące wśród dzieci i młodzieży czytelnictwo przebiegające pod hasłem: „Noc czytelnika”. Złożyło się na nie siedem kręgów tematycznych. Pierwszy z nich dotyczył książek naszego dzieciństwa i prezentacji plusów wynikających z czytania. Realizowany temat brzmiał; „Przywitanie plus czytanie”. Następny krąg to „Książkowe danie plus czytanie” połączone z przygotowaniem wspólnej kolacji w oparciu o wybrane przepisy kulinarne z uwzględnieniem zapotrzebowania organizmu na określone składniki odżywcze.  Nie zabrakło też tematu bliskiego uczniom, a mianowicie tytuł kolejnego kręgu brzmiał: „Sport – bieganie i granie plus czytanie.” Tym razem dzieci – oprócz lektury biografii współczesnych ikon sportowych – wzięły udział w zajęciach z aerobiku, miały też możliwość uczestniczenia w joggingu i rozgrywkach sportowych na sali gimnastycznej. Nie zabrakło też wizyty Białej Damy i bohaterów powieści „Wakacje z duchami”. Po wyczerpującym spotkaniu przyszedł czas wyciszenia i kolejny krąg: „Pacierza odmawianie plus czytanie” poprowadzone przez ks. Jerzego Gawle proboszcza parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Porębie Radlnej oraz lektury poezji ks. Jana Twardowskiego – patrona szkoły. Wśród zaplanowanych działań nie zabrakło także tematu „Książka na ekranie plus czytanie poświęconego ekranizacji wybranych utworów. „Z latarką pod kocem” to jeden z ostatnich elementów „Nocy z książką” poświęcony spotkaniu z ulubionymi bohaterami wchodzący w krąg: „Powolne zasypianie plus czytanie”.  O poziomie zadowolenia dzieci najlepiej świadczy fakt zapraszania sowich kolegów czy też przyjaciół w trakcie trwania. spotkania i ich dołączanie się w realizowane działania w trakcie „Nocy czytelnika”.

Sukces pierwszych zajęć z cyklu „Na przekór nudzie, wbrew stereotypom” sprawił,  że z wielką niecierpliwością uczniowie oczekiwali następnego spotkania. Tym razem motywem przewodnim uczyniono integrowanie dzieci podczas „Wieczoru gracza” poświęconego kształtowaniu szeregu umiejętności interpersonalnych. Pojawienie się uczniów o wiele wcześniej niż było zaplanowane z ulubionymi grami planszowymi stało się najlepszą gwarancją dobrej wspólnej zabawy. Popołudnie minęło niespodziewanie szybko, a kolejne rozgrywki owocowały szeregiem zwycięstw, choć nie zabrakło też i porażek. Pamiątkowe dyplomy i nagrody dla mistrzów w wybranych rozgrywkach dodatkowo podniosły rangę spotkania. Pozostał pewien niedosyt, że spotkanie przebiegło zbyt szybko i należy niezwłocznie przystąpić do przygotowania następnego.

Tym razem odbyło się ono poza szkołą, a mianowicie w ramach cyklu „Na przekór nudzie, wbrew stereotypom” uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w „Popołudniu kinomana”  w pracowni filmoteki szkolnej znajdującej się w Zespole Szkół Publicznych  w Woli Rzędzińskiej. Celem spotkania było nie tylko zrelaksowanie się i uczestnictwo w dobrej zabawie, ale i przygotowanie dzieci do świadomego odbioru filmów warsztaty filmowe przed i po seansie filmowym „Twój brat Abel” w reżyserii Janusza Nasfetera poprowadzili nauczyciele – liderzy: p. Agnieszka Grzegórzek – Zając i p. Mariusz Widawski. Nie zabrakło intersujących pytań, a także refleksji dotyczących relacji rówieśniczych, które mimo spływu czasu ciągle pozostają takie same. Osamotnienie głównego bohatera filmu, Karola Matulaka, starającego się ze wszystkich sił zyskać akceptację rówieśników, poruszyło młodych widzów. Na pewno zajęcia takie należy powtórzyć.