Zespół Szkolno - Przedszkolny w Porębie Radlnej

 • Kontakt

  Zespół Szkolno Przedszkolny
  w Porębie Radlnej

  Poręba Radlna 119

  33-112 Tarnowiec

 • Kalendarium

  Czwartek, 2020-10-22

  Imieniny: Haliszki, Lody

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU I KATEDRA WAWELSKA

Początkiem grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa, naszym celem było wzgórze wawelskie: Katedra, a także Zamek Królewski – wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Reprezentacyjnych Komnat Królewskich oraz  Skarbca Koronnego i Zbrojowni.

W Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich największe wrażenie wywarły na nas arrasy ze słynnej kolekcji króla Zygmunta Augusta, zdobiące ściany Zamku. Klasa VI szczególną uwagę zwracała na renesansowe elementy architektoniczne, które omawiała niedawno na lekcjach historii.

Po Komnatach przyszedł czas na zejście do północno-wschodniego narożnika Zamku, gdzie od XIV wieku mieści się Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Zobaczyliśmy nieliczne przedmioty ocalałe z pierwotnego  Skarbca (w latach zaborów Skarbiec został obrabowany), przede wszystkim miecz koronacyjny królów Polski – Szczerbiec, a także pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego i zachodnioeuropejskiego. W Zbrojowni czekały na nas różne rodzaje broni i oporządzenia wojskowego (zbroje, lufy armat, paradne rzędy końskie) pochodzące od średniowiecza do XVIII wieku.

Z Zamku udaliśmy się  do Katedry Wawelskiej. Jej wnętrze bardzo się nam podobało. Odwiedzając groby królów i liczne ołtarze w przybocznych kaplicach na nowo przypomnieliśmy sobie dawne dzieje naszego kraju. Szczególnym doświadczeniem było wyjście na wieżę i dotkniecie serca Dzwonu Zygmunt, który od pięciu wieków dzwoni nie tylko na chwałę Boga Najwyższego, ale też w ważnych dla Polaków chwilach.

Wycieczkę uważamy za udaną i z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę na wzgórzu wawelskim, może tym razem zwiedzimy ogrody Wawelu?