HISTORIA EKSPERYMENTALNA - „WRZESIEŃ’39”

Tuż przed feriami naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała pokaz historyczny „Wrzesień’39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.

Członkowie Grupy omówili etos żołnierza i ułana w ówczesnym polskim społeczeństwie oraz sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej w przededniu wojny. Zaprezentowali polski mundur wojskowy (szeregowca i podoficera) z 1936 r., a także ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Chętni uczniowie przekonali się jaki ciężki jest granat, czy maska przeciwgazowa jest wygodna? Poznaliśmy obsługę ciężkiego karabinu maszynowego (ckm) oraz jak zakładać bagnet na broń. Spotkanie zakończyła musztra wojskowa dla ochotników.

Czas spędzony z Grupą Artystyczną Rekonstrukto był niezwykłą lekcją historii, która na długo zostanie w naszej pamięci.