DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Początek marca to dla Polaków ważny czas, bowiem od kilku lat 1. marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kim Oni byli?

Żołnierze Wyklęci to patrioci, którzy po zakończeniu II wojny światowej nadal walczyli o niepodległą, wolną Polskę. To święto państwowe oddaje hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym, dla których wolna i suwerenna Polska była najważniejsza.

Społeczność naszej szkoły również pamiętała o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i przygotowała apel. Uroczystość rozpoczęła się krótkim wykładem Pani Dyrektor Doroty Puciłowskiej przybliżającym ideę tego Dnia. Prowadzące przedstawiły historię Niezłomnych,  a następnie przeplatając wierszem i piosenką zaprezentowały sylwetki Żołnierzy Wyklętych:

Zygmunt Szyndzielarz, ps. „Łupaszka”,
Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”,
Józef Kuraś, ps. „Ogień”,
Hieronim Dekutowski, ps. „Zapora”,
Zdzisław Broński, ps. „Uskok”,
August Emil Fieldorf, ps. „Nil”,
Witold Pilecki, ps. „Witold”,
Edward Taraszkiewicz, ps. „Żelazny”,
Józef Franczak, ps. „Lalek”.

Wspomnienie chociaż tej garstki Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych pozwoli ocalić od zapomnienia najwierniejszych obrońców Rzeczpospolitej, dla których „Bóg, honor i Ojczyzna” były najważniejszymi wartościami – oddali za nie swe życie.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!