Zespół Szkolno - Przedszkolny w Porębie Radlnej

  • Kontakt

    Zespół Szkolno Przedszkolny
    w Porębie Radlnej

    Poręba Radlna 119

    33-112 Tarnowiec

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-20

    Imieniny: Agnieszki, Amalii

Dlaczego dzieci i nastolatki NIE powinny pić energetyków?

Od lat moda na energetyki zatacza coraz większe kręgi i bardzo mnie to niepokoi. Zwłaszcza, że wbrew popularnemu hasłu reklamowemu lidera energetyków, wcale nie dodają skrzydeł – a jeżeli już, to tylko na moment - lecz je podcinają. Bo ciężko, gdy ma się zepsute zdrowie, zarówno to fizyczne jak i psychiczne – a do tego prowadzi nadużywanie energetyków – o zabawę, dobrą energię i błyskotliwość: a tak w świadomości konsumentów próbują zaistnieć energetyki. Długotrwałe zażywanie energetyków może prowadzić do uszkodzenia wątroby i trzustki, palpitacji serca, ataku serca, a w najgorszym wypadku, gdy dojdzie do przedawkowania, do śmierci.

 

W skład energetyków wchodzą zazwyczaj: kofeina, tauryna, guarana, witamina B, różne zioła, cukier, barwniki. Kluczem jest to, że te składniki występują w bardzo silnym natężeniu.

• za dużo kofeiny – 1 puszka energetyka zawiera 80 miligram kofeiny= 2,3 filiżanki kawy. Skutek: zwiększenie poziom stresu i stanów lękowych, kołatanie serca i tzw. „trzęsiączka” oraz zmniejszenie poziom serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za dobre samopoczucie, jej deficyt może być przyczyną obniżenia nastroju.


• za dużo cukru – 1 puszka może zawierać nawet 15 łyżeczek cukru
skutek: szok glikemiczny – nagły gwałtowny wyrzut cukru do krwiobiegu, po którym występuje równie nagły spadek. To to uczucie, które mamy po świętach, gdy po uczcie zajadamy jeszcze dużo ciast i nagle jedyne o czym marzymy to drzemka. I tak też działa energetyk, najpierw dodając nam mnóstwo energii, a po krótkim czasie odbierając ją. W efekcie mamy jej mniej po wypiciu niż przed wypiciem.


• za dużo witaminy B, przykładowo: spożycie więcej niż 34 mg witaminy B3 powoduje zaczerwienie skóry, a więcej niż 3000 mg może powodować uszkodzenie wątroby.
Mimo, że przekaz marketingowy przedstawia konsumentów jako pełnych energii i wigoru, błyskotliwych, uśmiechniętych (ach te urocze reklamy energetyków i sponsorowanie przez ich producentów sportowych wydarzeń, również sportów „intelektualnych”, np. rozgrywek szachowych) to w rzeczywistości taki stan po użyciu trwa tylko chwilę. A po godzinie zaczynają się skutki uboczne: nadpobudliwość, nerwowość, stany lękowe, przyspieszone tętno, zaburzenia pamięcii koncentracji, problemy ze snem i dobrych humorem na skutek zaburzeń produkcji serotoniny. Typowy konsument energetyków to raczej ktoś zalękniony, niespokojny, nerwowy i roztrzęsiony.


Zapraszam Was do obejrzenia krótkiego filmu dotyczącego szkodliwego działania napojów energetyzujących na organizm człowieka.

https://www.youtube.com/watch?v=R4DYgGlO0OA&t=16s



Pedagog szkolny
Katarzyna Ząbkowska

Literatura:

https://ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/mlodziez/szkodliwa-energia--czyli-dlaczego-napoje-energetyzujace-nie-sa-dla-dzieci-