„W krainie baśni, bajki i fantazji” – zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków

W roku szkolnym 2019/2020 kontynuujemy realizację innowacji pedagogicznej „W krainie baśni, bajki i fantazji”. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród przedszkolaków,  zachęcenie i zmotywowanie dzieci do regularnego kontaktu z książką i rozwijanie ich kreatywności w oparciu o literaturę, a w rezultacie nauczenie dzieci czerpania przyjemności z lektury. Drugi cel prowadzenia innowacji wpisuje się w tegoroczny priorytet polityki oświatowej państwa: wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich
i patriotycznych.

Projekt innowacji przygotowała nauczyciel bibliotekarz Monika Horecka w porozumieniu z wychowawczynią przedszkola Barbarą Tokarz. Zajęcia czytelnicze odbywały się w miarę możliwości dwa razy w tygodniu. Od października 2019 r. do połowy lutego 2020 r. odbyło się 17 spotkań, podczas których czytane były baśnie, legendy, i dłuższe opowiadania dla dzieci. W tym roku w zajęciach uczestniczą przedszkolaki z grupy starszej, dzięki temu możemy skupić się na nieco poważniejszych lekturach odnoszących się do konkretnych wartości i postaw wobec otaczającego świata. Dzięki odpowiednio dobranym lekturom mieliśmy okazję rozmawiać o szacunku dla rodziców, o tym jaką wagę ma dane słowo, o przyjaźni i jak ją pielęgnować,  o obowiązku dbania o zwierzęta i otaczającą przyrodę, o poszanowaniu pracy, o tolerancji wobec innych, uczciwości. Lektury dostarczyły dzieciom wiele emocji i refleksji. Zwracano uwagę na szatę graficzną książek, co dodatkowo stymulowało dzieci do kreatywności. Powstało wiele pięknych ilustracji do czytanych tekstów, które następnie prezentowano na wystawach obok biblioteki. To dodatkowo dawało dzieciom poczucie zadowolenia, dumy z własnej pracy.
Tak prowadzona edukacja czytelnicza zaowocowała wzrostem zainteresowania dzieci książkami. Obecnie mamy grupę dzieci, które regularnie wypożyczają książki i nakłaniają rodziców do odwiedzania biblioteki.