Zespół Szkolno - Przedszkolny w Porębie Radlnej

Sobota, 2021-05-08

Imieniny: Kornela, Lizy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy. Język ojczysty to taki język, w obrębie którego przychodzimy na świat i się w nim wychowujemy.

Szacuje się, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. To między innymi za sprawą wspólnego języka ludzie, którzy żyją w różnych częściach świata, należą do różnych środowisk czy pokoleń – czują, że należą do jednej wspólnoty.

Coroczne obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o swój język. Pamiętajmy, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury, doświadczeń oraz tego, co najbardziej cenne.

Klasa 5 na zajęciach koła kaligraficznego zmierzyła się ze zdaniem pierwszego Polaka, który zaczął pisać w języku polskim, Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!”. Uczniowie swoje zmagania z kaligrafią, czyli sztuką pięknego pisania, prezentują w krótkim pokazie. Co prawda przed nimi jeszcze ogrom pracy, ale już mogą się pochwalić skromnymi wprawkami. Kaligrafia jak każda sztuka wymaga sporo poświęcenia i trudu. Zapraszamy do obejrzenia pokazu, a jak wyszło oceńcie sami.

Zachęcamy również do obejrzenia sześciu animacji „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”.