Święto Chrztu Polski

Dopiero od niespełna trzech lat 14. kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. Mimo, iż wydarzenie, to stoi u zrębów naszej samoświadomości narodowej, jest świętem bardzo „młodym”. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r.
W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła proces przejścia ze zbiorowości plemiennej do formalnie ustanowionej państwowości. Ponadto włączyła nas w obręb kultury europejskiej, chrześcijańskiej. Była momentem, od którego rozpoczęła się nasza tożsamość narodowa – POLAKA, CHRZEŚCIJANINA.

Pamiętajmy o tym dniu, niechaj załopoczą flagi na naszych domach, balkonach, podobnie jak to ma miejsce w na początku maja,
czy 11 listopada.