Innowacja pedagogiczna "Świat w naszych rękach"

Głównym założeniem innowacji jest zachęcanie dzieci do aktywnego poznania świata przyrody, odkrywania nieznanych gatunków zwierząt i roślin, a przede wszystkim nauka i uświadomienie konieczności dbania o środowisko.

Człowiek, zarówno mały jak i duży jest integralną częścią przyrody, codziennie żyje i działa w środowisku przyrodniczym. Od wczesnego dzieciństwa ma z nią bezpośredni i naturalny kontakt. Niestety w dobie postępu cywilizacyjnego człowiek i jego działalność, często ma niszczący wpływ na otaczające nas środowisko naturalne. Dlatego właśnie, bardzo ważne jest uwrażliwianie dzieci na potrzeby przyrody, bezpowrotnie ginie wiele gatunków roślin i zwierząt, zanieczyszczone jest powietrze, woda, lasy …a to głównie od dzieci zależy „jak będzie wyglądał nasz Świat za 100 lat”. Już u najmłodszych dzieci należy kształtować postawę ekologiczną, wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na tego typu działania. Małe dzieci są bacznymi obserwatorami tego , co się wokół nich dzieje, nie mają jeszcze wykształconych złych nawyków. Dlatego też nabywanie przez dziecko świadomości ekologicznej, odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony i poprawy środowiska człowieka, wymaga systematycznego i celowego działania ze strony wychowawców i opiekunów. Dziecko jest istotą ciekawą świata i właśnie tę ciekawość chcę wykorzystać w trakcie realizacji poniższego projektu.