Kampania „Mała książka – wielki człowiek” 2023

Pierwszoklasiści otrzymali przepiękne upominki w postaci książki Joanny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”. Wręczenie książek odbyło się podczas uroczystości pasowania pierwszoklasistów na czytelników.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2017 roku, przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze trafiają do 320 szpitali położniczych, 6 700 bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi oraz 13 300 szkół podstawowych w całej Polsce. Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej poprzez zachęcenie do regularnego korzystania z bibliotek publicznych i szkolnych.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest obecna w mediach tradycyjnych – telewizji, radiu, prasie, Internecie, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń w bibliotekach i szkołach, skierowanych do dzieci i ich opiekunów. Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”.

W tym roku pierwszoklasiści otrzymują książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Bohaterką książki jest Gabrysia, która podczas wizyty w antykwariacie swojego dziadka odkrywa wiele niecodziennych przedmiotów, przechowujących pamięć o minionych czasach.

Pisząc książkę „Wnuczka antykwariusza”, autorka czerpała inspirację z własnych opowieści rodzinnych oraz opowieści przyjaciół i znajomych. Opowiadanie zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości i pokazuje, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni.

Więcej o kampanii: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,wnuczka-antykwariusza-%E2%80%93-ksiazka-justyny-bednarek-trafi-do-pierwszoklasistow-w-kolejnej-odslonie-kampanii-mala-ksiazka-%E2%80%93wielki-czlowiek,10010.html

Info: za Instytut Książki