MAKRAMOWE ABC - świetlica szkolna

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka, która nie tylko kształtuje wyobraźnię, ale również jest swego rodzaju zabawą.

Służy również usprawnianiu rąk, rozbudza wyobraźnię konstrukcyjną a także pozwala na kształtowanie odczuć estetycznych. Ćwiczy koordynację ruchów i logiczne myślenie oraz rozwijać zainteresowania i zamiłowania. Dzieci na takich zajęciach rozwijają umiejętności organizacyjne i technologiczne - odmierzanie, cięcie, liczenie sznurków. Poznają właściwości sznurków różnego rodzaju. Uczą się wiązać na różne sposoby, rozwijają swoją aktywność twórczą. Praca ze sznurkiem jest doskonałą szkołą cierpliwości, dokładności oraz systematyczności. Daje też efekty wychowawcze - sprzyja koleżeńskości, współpracy
i współdziałaniu. Poza ty daje dużo satysfakcji i zadowolenia z wykonania przedmiotu. Uczy również oszczędności i umiejętnego gospodarowania resztkami materiału oraz planowania swojej pracy.

Wykonanie makramy nie jest trudne, śledząc uważnie sposoby wiązania opanowuje się technikę bardzo szybko. Naukę makramy rozpoczęliśmy od kilku podstawowych węzłów. Dzieci radziły sobie doskonale czego efektem są  piękne, kolorowe prace, które można obejrzeć w korytarzu przy wejściu do szkoły.

Nabywając te umiejętności można wykonywać przedmioty użytkowe - przydatne w życiu codziennym, bądź dekoracyjne.

Katarzyna Ząbkowska

Ewa Marszałkiewicz