Sympozjum z okazji 630 lecia Poreby Radlnej

6 listopada 2022r. w ramach obchodów 630-lecia Poręby Radlnej odbyło się uroczyste Sympozjum. Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła sprawowana przez proboszcz parafii ks. Jerzego Gawle oraz rodaka ks. Mirosława Jasnosza. O oprawę muzyczną mszy św. zadbał chór Cante z Poręby Radlnej. Poczty sztandarowe Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz OSP dodały ważności tego święta. Następnie w sali gimnastycznej szkoły po odśpiewaniu hymnu państwowego i przemówieniach zaproszonych gości nadszedł czas na lekcje historii z dziejów miejscowości. Jako pierwszy przemawiał p. Jerzy Kozioł, emerytowany dyrektor szkoły, który swoją wiedzą i umiejętnością mówienia zafascynował przybyłych na prelekcje. Następnie proboszcz ks. Jerzy Gawle przybliżył dzieje parafii na przestrzeni wieków. Pan Wojciech Hońdo, sołtys wsi, a zarazem naczelnik OSP przedstawił zarys historyczny druhów naszej wsi. Ostatnim prelegentem był p. Jan Skórka- radny gminy Tarnów, działacz KGW i laureat ogólnopolskich konkursów na dożynkowy wieniec. Przy pieśni "Zaszumiały góry, te porębske lasy" śpiewanej przez chór Cante wjechał przepiękny jubileuszowy płonący tor przygotowany przez Panie z KGW. Odśpiewano gromkie 100 lat, a nawet kolejne 630 dla wszystkich obecnych. Przy tek okazji niektórym udzieliło się wzruszenie i popłynęła łezka! W trakcie tego sympozjum rozdano nagrody dla laureatów konkursu "Moje drzewo genealogiczne". Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na "sąsiedzkie rozmowy", które trwały do późnej nocy. Dziękujemy serdecznie WSZYSTKIM gościom, mieszkańcom Poręby Radlnej i okolic. uczestniczącym we mszy św. Sympozjum. Dziękujemy za przybycie z-cy wójta Gminy Tarnów p. Sławomirowi Wojtasikowi, Przewodniczącej Rady Gminy Tarnów p. Wiesławie Miterze, p. Mariuszowi Tyrce- Radnemu Powiatu Tarnowskiego-Członkowi Zarządu Powiatu, p. Agnieszce Budzik- CKiB UG Tarnów.
Impreza ta została zorganizowana w ramach projektu "Dawniej i dziś 630-lecie Poręby Radlnej" Program Wsparcia Edukacji MEiN.