„Dywizjon 303”

Jak uczyć historii, aby nie była nudna? Najprostszym sposobem jest pobudzenie emocji i wyobraźni dzieci poprzez edukację filmową. Hitem tegorocznej filmowej jesieni była projekcja filmu „Dywizjon 303”. W dniu 19 października 2018 roku nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej im. ks. Jana Twardowskiego oraz Niepublicznej Szkoły w Łękawce im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki zorganizowali wspólny wyjazd do kina „Marzenie” na projekcję tego filmu. Dodatkowym atutem były oryginalne dialogi w języku angielskim, wspomagane napisami polskimi. Młodzież uczyła się patriotyzmu w sposób nowoczesny, sprawdzając praktyczną komunikację w języku obcym, który obowiązkowo będzie zdawać na egzaminach, a także w czasie matur. Udział w tym seansie filmowym udowodnił, że edukacja patriotyczna lub językowa nie musi być nudna. Po zakończeniu projekcji filmu emocje sięgały zenitu, bo trudno tak zaangażowanej w promocję patriotyzmu młodzieży, było ochłonąć po obejrzeniu powietrznych walk asów polskiego lotnictwa z Dywizjonu 303. Nawet komunikacja w języku angielskim również nie okazała się taka straszna. Warto się uczyć w sposób ciekawy i aktywny. A przede wszystkim warto się spotkać z przyjaciółmi, co podkreśliło wspólne spotkanie integracyjne. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zamieścić kolejne relacje o wychowaniu patriotycznym w „Roku dla Niepodległej”, w czasie których młodzież różnych szkół służy przykładem, że młodzi Polacy świetnie ze sobą współpracują.