JESTEŚMY UWAŻNI – Nie przegap tego, co najcenniejsze!

Rodzicielstwo to proces, w którym rozwija się dziecko, rozwija się rodzic i rozwija się ich wzajemna relacja. Rodzicem się stajemy, dorastamy do tej roli, wypełniamy ją treścią. Uczymy się nie tylko dziecka i kim ono jest, ale też siebie. Często jest to proces pełen wyzwań, problemów, wątpliwości czy trudnych emocji, wobec których łatwo utracić bliski kontakt z dzieckiem czy ze sobą.

Jesteśmy uważni na nasze dzieci. I ważni dla siebie nawzajem. Dbamy o dobre rodzinne relacje. O bezpieczeństwo, komfort, szczęście najbliższych. Tymczasem z roku na rok kondycja psychiczna najmłodszych stale się pogarsza.

Nasze dzieci poddawane są dużej presji społecznej. Rodzice coraz częściej obserwują zachowania, które mogą świadczyć o pojawiającej się depresji czy innych zaburzeniach. Dane z oficjalnych badań potwierdzają prywatne obserwacje rodziców. Dlatego potrzebne są długofalowe rozwiązania, które pomogą zrozumieć problem i będą wspierać budowanie u dzieci umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Alarmujące dane

Liczba dzieci, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, stale wzrasta. Rodzice nie zawsze odbierają sygnały ostrzegawcze, które ich dziecko wysyła. Takimi znakami może być zmiana zachowania, nagły brak energii, przygnębienie, gorsze samopoczucie. Dodatkowo czynnikiem, który może wpływać na spadek zadowolenia czy obniżenie samooceny, może być problematyczne korzystanie
z technologii.

• Co piąty nastolatek przyznaje, że swoje życie ocenia jako niezbyt szczęśliwe lub nieszczęśliwe. 16% uczniów twierdzi, że ich stan zdrowa jest gorszy niż ten sprzed 12 miesięcy. 18% nastolatków posiada niski poziom woli życia.
  • Co ósmy polski nastolatek (12%) problematycznie używa Internetu, niemal co czwarty (23%) deklaruje, że jego rodzice nie mają świadomości, jak spędza czas w sieci.
  • Co szósty polski nastolatek w wieku 11–17 lat (16%) okaleczał się, a 7% badanych podjęło próbę samobójczą (osoby w wieku 13–17 lat).

JESTEŚMY UWAŻNI, czyli…

Uważny, czujny rodzic jest w stanie w porę przeciwdziałać sytuacjom trudnym i kryzysowym. Szybciej wychwyci kłopoty w relacjach rówieśniczych czy trudności w nauce. Dostrzeże, że dziecko próbuje powiedzieć coś istotnego. Będzie w życiu dziecka obecny – poprzez wspólne spędzanie czasu, rozmowy, rodzinne rytuały. Zapewni dziecku odpowiednie wsparcie, otoczy miłością.

16 marca br. rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna “JESTEŚMY UWAŻNI“, której organizatorem jest firma LIBRUS.W ramach kampanii powstał cykl eksperckich artykułów i materiałów edukacyjnych dla rodziców, podkreślających znaczenie rodzinnych relacji.

Specjaliści podkreślają znaczenie rodzinnych relacji dla prawidłowego rozwoju dzieci  jak również chcą zwrócić uwagę rodziców na skutki psychologiczne nadużywania technologii cyfrowych w domach (zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców) oraz  jak ważny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci ma mądre wprowadzanie ich przez rodziców
w cyfrowy świat. Artykuły zawierają również informacje, kiedy trzeba poprosić o pomoc specjalistę i gdzie takiej pomocy szukać.

Źródła:
1. Ogólnopolskie badanie Młodzi Cyfrowi, LIBRUS oraz PCG Edukacja we współpracy z Fundacją Dbam o mój Zasięg, 2019 r.
2. Problematyczne używanie internetu przez młodzież, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2019 r.
3. Ogólnopolska diagnoza skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2018 r.

4. https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jestesmy-uwazni-nie-przegap-tego-co-najcenniejsze-1