Zespół Szkolno - Przedszkolny w Porębie Radlnej

 • Kontakt

  Zespół Szkolno Przedszkolny
  w Porębie Radlnej

  Poręba Radlna 119

  33-112 Tarnowiec

 • Kalendarium

  Sobota, 2021-05-08

  Imieniny: Kornela, Lizy

23 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI i PRAW AUTORSKICH

Jest on corocznie organizowany jest przez UNESCO od 1995 r. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

Pomysłodawcą ustanowienia takiego święta był hiszpański wydawca Vicente Clavel Andrés.Data obchodów nawiązuje do dnia śmierci trzech wybitnych postaci, którymi są Miguelde Cervantes, William Shakespeare i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.To także dzień urodzin lub śmierci wielu innych sławnych pisarzy, na przykład Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona, czy Halldóra Laxnessa.   23 kwietnia jest też dniem Świętego Jerzego - patrona Katalonii. Pięknym zwyczajem jest,
że w tym kobiety otrzymują od mężczyzn czerwone róże symbolizujące krew pokonanego przez św. Jerzego smoka, a kobiety w dowodzie wdzięczności wręczają mężczyznom książki. Dlatego też dziś w wielu krajach, podczas imprez organizowanych z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich się je czytelnikom.       

W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO corocznie przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł był Madryt. W 2016 r. tego zaszczytu dostąpił Wrocław. W tym roku Światową Stolicą Książki jest malezyjskie Kuala Lumpur.          

Pierwsza międzynarodowa konwencja ochrony praw autorskich dzieł literackich i artystycznych miała miejsce w 1886 roku. Siedemdziesiąt lat później, od 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright, zaś Polska dołączyła do niej w 1976 roku. Znak „copyright” odnosi się do zastrzeżenia praw autorskich różnych dzieł wydawniczych.
Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane są w Polsce wydarzenia promujące czytelnictwo książek i ochronę własności intelektualnej. W obchody angażują się przede wszystkim biblioteki, księgarnie czy instytucje naukowe.  
Inf. i fot. za Lustro Biblioteki, Wikipedia


Zapraszamy do obejrzenia animowanego filmu o tym jak powstaje książka:         https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q
albo świętowania z piosenką: https://www.youtube.com/watch?v=HH9yMctug4c .