100. rocznica urodzin Jana Pawła II

Święty Jan Paweł II był zawsze blisko młodych ludzi. Spotykał się z nimi podczas swoich licznych pielgrzymek, Światowych Dniach Młodzieży. Bardzo kochał młodzież. Modlił się za nią, powierzał ją opiece Matki Bożej. Wierzył w młodych, mawiał, że każdy z nich jest Jego wielką nadzieją, ale także nadzieją Kościoła i świata. Jako przewodnik i opiekun młodzieży wskazywał jej drogę do Boga, pokazywał prawdziwy sens życia z Chrystusem i z Jego naukami.
Przy każdej okazji powtarzał młodym ludziom, że ważny jest rozwój duchowy, wewnętrzny, ale również moralny i umysłowy.

Ojciec Święty mówił do młodzieży: „Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Uczcie się poznawać coraz to nowe przedmioty. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć” (Łowicz, 14.06.1999). Urok młodości to jest odkrycie świata wewnętrznego, mojego wewnętrznego „ja” (...). Odkrywamy więc siebie: odkrywamy w sobie człowieka wewnętrznego z jego właściwościami, talentami, szlachetnymi pragnieniami, ideałami - ale równocześnie odkrywamy słabości, wady, złe skłonności, egoizm, pychę, zmysłowość. Czujemy doskonale, że o ile pierwsze rysy naszego człowieczeństwa zasługują na to, aby je rozwijać i umacniać - to drugie musimy przezwyciężać, zwalczać, przetwarzać. W ten sposób - w żywym kontakcie z Panem Jezusem, w kontakcie ucznia z Mistrzem - rozpoczyna się i rozwija najwspanialsza działalność człowieka; nosi ona nazwę: praca nad sobą. Praca ta ma na celu kształtowanie samego swego człowieczeństwa; nosi ona nazwę: praca nad sobą. Praca ta ma na celu kształtowanie samego swego człowieczeństwa (...), to ta praca jedynie zmierza do ukształtowania samego człowieka (...), dokonuje się właśnie w młodości (...), nie możesz zrezygnować ze swego wnętrza (...). Praca nad sobą, o której mówię, jest jak najbardziej osobistą współpracą z Jezusem Chrystusem (...) i dlatego wam, młodym, nie wolno stracić z Nim kontaktu (...), bo jeśli by to się stało przestaniecie widzieć, kim jesteście, przestaniecie odczuwać, jakim skarbem jest każdy z was, życie każdego z was, osobowość każdego z was - jedyna, niepowtarzalna” (Częstochowa, 6.06.1979).

Filmy dokumentalne, fabularne, materiały o Janie Pawle II udostępniono w serwisie jp2.tvp.pl

Film o Janie Pawle II dla młodszych dzieci : https://www.youtube.com/watch?v=3Mpjh3o2P_A

Sprawdź swoją wiedzę o Janie Pawle II : https://wordwall.net/pl/resource/633152/religia/jan-pawe%C5%82-ii