Zespół Szkolno - Przedszkolny w Porębie Radlnej

Środa, 2020-10-21

Imieniny: Celiny, Hilarego

Bezpieczne wakacje

Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? Na jezdni pierwszeństwo mają pojazdy. Dlatego przekraczając jezdnię należy zachować szczególną ostrożność. Najbezpieczniej jest korzystać z wydzielonych i specjalnie oznakowanych przejść dla pieszych. Zasady bezpiecznego poruszania się po nich są ściśle określone. Pamiętajcie, że rozglądamy się w lewo, prawo, lewo, aż droga będzie wolna.

Drogi w obszarze niezabudowanym (poza miastem) często nie mają wytyczonych chodników. Wtedy poruszamy się pojedynczo i zawsze lewą stroną drogi, poboczem, a jeśli go nie ma, jak najbliżej krawędzi jezdni. W terenie niezabudowanym przejścia dla pieszych nie występują tak często jak w mieście. Można przekroczyć jezdnię, jeśli w pobliżu nie ma przejścia, ale tylko w warunkach dobrej widoczności. Nie przechodzimy przez jezdnię w pobliżu zakrętu, wzniesienia lub zza pojazdu (np. autobusu), bo jesteśmy wtedy zupełnie niewidoczni dla innych uczestników ruchu, np. kierowców.

Po zmroku musimy nosić odblaski, koniecznie w widocznych miejscach. Dzięki elementom odblaskowych kierowca może zauważyć pieszego z dużej odległości, nawet 150 metrów. W lecie zmrok zapada późno, ale w przypadku deszczowej pogody widoczność również jest ograniczona. Dlatego noszenie odblasków traktujmy jako oczywistość.

Pamiętajmy, by nie bawić się w pobliżu dróg i ulic. Beztroskie zachowanie w trakcie zabawy, nieuwaga, a także pośpiech mogą być przyczyną wypadku. Dlatego wszelkie zabawy organizujemy w bezpiecznych miejscach.

Jeśli będziecie świadkami wypadku, jeśli ktoś w waszej obecności źle się poczuje, zemdleje lub nieszczęśliwie upadnie i będzie potrzebował pomocy, wezwijcie osobę dorosłą lub zadzwońcie pod numer 112.

Więcej szczegółów o bezpiecznym poruszaniu się na drodze, jako pieszy lub jako rowerzysta znajdziecie w podręczniku do techniki „Jak to działa” lub po prostu w Internecie pod hasłem „bezpieczeństwo ruchu drogowego”.

Życzę Wam udanych, radosnych i bezpiecznych wakacji!