Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Koło informatyczne w klasach młodszych.

Od wielu lat komputery wywierają coraz większy wpływ na zmiany zachodzące w funkcjonowaniu społeczeństw. Uczniowie zatem powinni poznać podstawowe metody informatyki, aby w przyszłości stosować je w praktycznych sytuacjach w różnych dziedzinach. Na zajęciach w ramach projektu „Przyszłość to dziś – Poręba Radlna” dużą uwagę w edukacji przywiązuje się  do kształcenia umiejętności korzystania z aplikacji komputerowych oraz zasobów i komunikacji w sieci, jak również umiejętność programowania.  Programowanie jest częścią zajęć informatycznych od najmłodszych lat w naszej szkole.  Wspomaga kształcenie takich umiejętności jak: logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów, sprzyja dobrej organizacji pracy, buduje kompetencje potrzebne do pracy zespołowej i efektywnej realizacji projektów. Umiejętności nabyte podczas programowania są przydatne na zajęciach z innych przedmiotów, jak i później w różnych zawodach, niekoniecznie informatycznych.

Na zajęciach uczniowie posługują się udostępnioną im technologią zgodnie z ustalonymi zasadami;  rozróżniają  pożądane i niepożądane zachowania innych osób (również uczniów) korzystających z technologii, zwłaszcza w sieci Internet;  przestrzegają zasad dotyczących korzystania z efektów pracy innych osób i związanych z bezpieczeństwem w Internecie.

Korzystają między innymi z edukacyjnego języka programowania Scratch, Pivot Animator -  prostego programu graficznego do tworzenia animacji 2D tzw. „patyczkowych ludzików”, uczą się  korzystając z Godziny Kodowania – globalnej akcji, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W nauce pomagają również dzieciom Ozoboty -  małe i sympatyczne roboty stworzone specjalnie z myślą o nauce programowania. Roboty są proste w obsłudze i w programowaniu.