Ksiądz Jan Twardowski – patron naszej szkoły

„Święty Janie od Krzyża, kiedy pełnia lata

i derkacz się odezwał, głuchy odgłos łąki,

owieczka dzwonkiem beczy, przepiórka szeleści,

rzuć mi malwę i nazwij Janem od Biedronki”

Ks. Jan Twardowski - „Modlitwa do Świętego Jana od Krzyża”

Ksiądz Jan Twardowski urodził się w Warszawie 1 czerwca 1915 r. Miał trzy siostry – dwie starsze, Halinę i Lucynę oraz młodszą, Marię. 4 lipca został ochrzczony w warszawskim kościele parafialnym św. Aleksandra. Tego samego dnia, na mocy decyzji rosyjskich władz kolejowych, cała rodzina Twardowskich, podobnie jak inne rodziny warszawskich kolejarzy, została przymusowo ewakuowana w głąb Rosji. Powrót rodziny do Polski nastąpił dopiero po 3 latach. Przyszły poeta wychowywał się  w Warszawie. W 1922 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a od 1927 roku uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Wskutek przeżyć wojennych, w tym zniszczenia jego domu rodzinnego, w 1943 postanowił zostać księdzem.

W trakcie wojny w marcu 1945 r. zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Naukę kontynuował z przerwami do 1948 r., kiedy to 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz po studiach przez 3 lata był wikarym w parafii w Żbikowie k. Pruszkowa. Od 1959 r. aż do emerytury był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci, którym później zadedykował m.in. zbiory: Zeszyt w kratkę oraz Patyki i patyczki. Był również wieloletnim wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium.

Zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 w Warszawie. Pochowany został w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków, miejscu pochówku dla zasłużonych - Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

Ksiądz Jan Twardowski – to kontynuator idei świętego Franciszka, skromny i niezwykle wrażliwy człowiek, dostrzegający Boga w każdym najmniejszym elemencie materii żywej. Uwielbiał przebywać wśród przyrody, która zawsze przepełniała go zachwytem. W jego twórczości obecna jest „dziecięca ufność” i zmysłowość poznawania  świata.

W swoich wierszach pięknie pisze  o tajemnicy istnienia, o cierpieniu, o nadziei, o Bogu. Obdarza nas dobrocią, miłością, pięknem i poczuciem humoru. Św. Jan Paweł II o ks. Twardowskim powiedział: „Tylko on jeden tak pisze i przez swoją poezję prowadzi ludzi do Pana Boga. U ks. Jana Pan Bóg jest święty i mocny, ale także uśmiechnięty i dobry.”

Jako poeta został laureatem wielu prestiżowych nagród. Dzieci nagrodziły Go Orderem Uśmiechu. Twardowskiego uhonorowano również  nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa  za całokształt twórczości, nagrodą IKAR, nagrodą TOTUS, a Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Ksiądz Jan Twardowski o swojej poezji wypowiedział się następująco:

„Wiersze ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami, wnoszą ład   i harmonię. Odkażają dzisiejszą rzeczywistość.”