Legenda o strumyka Złota

Niedaleko naszej szkoły płynie strumyk o pięknej nazwie Złota. Skąd wzięła się taka nazwa? Czy wiecie?

Otóż dawno, dawno temu, kiedy tu, gdzie dziś jest nasza wieś rósł wielki las, na pobliskim wzgórzu stał kościółek. Przybywali do niego ludzie na modlitwę, a przy okazji podziwiali piękne malowidła, złote świeczniki, kielich mszalny, monstrancję… Ale nadeszły złe czasy, wróg pustoszył kraj, palił i grabił, nie oszczędzając nawet klasztorów i kościołów. Kiedy wieści o rabunkach dotarły do wsi, tutejszy ksiądz, kum i kościelny uradzili, że cenne przedmioty trzeba zakopać w bezpiecznym miejscu. Tak też kościelny zrobił. Minęła wojenna zawierucha, nastały lepsze czasy, kościelny postanowił zakopane skarby zwrócić do kościoła. Ale chodził, szukał, bez rezultatu. Straciwszy nadzieję, wzniósł ręce do nieba i poprosił o pomoc. Nim skończył modlitwę, spod kamienia trysnęło źródełko, woda zabulgotała, wezbrała. Po chwili kościelny dostrzegł, że woda przybrała złoty kolor. A kiedy zanurzył w niej ręce, dostrzegł monstrancję i pozostałe przedmioty z kościółka. Wszystkie wróciły na swoje miejsce, aby służyć Panu Bogu i wiernym, a strumyk na pamiątkę nazwano Złota i płynie tak do dziś, przypominając swoim szumem o dawnych dziejach.

A nam tę historię przypomnieli uczniowie klasy 2, którzy pod kierunkiem P. Iwony Kargól przygotowali przedstawienie pt. Legenda o strumyku Złota. Dziękujemy za piękną lekcję lokalnej historii.