Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

W Muzeum Lalek w Pilźnie

W dniu 21 marca uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie. Na początku odwiedziliśmy Muzeum w Lipinach, gdzie podczas kulinarnych warsztatów dzieci nauczyły się jak przygotować pierogi ruskie - od wałkowania, przez wycinanie do lepienia gotowych pierożków. Praca poszła nadzwyczaj sprawnie, a pierogów powstała niezliczona ilość. Następnie przejechaliśmy do Muzeum Lalek w Pilźnie, gdzie, dzieci podziwiały piękne eksponaty oraz wystawy lalek w strojach ludowych, zapoznały się z różnymi rodzajami lalek, takimi jak: kukiełki, pacynki, marionetki. Uczniowie mieli możliwość poznania ,,lalek – antyków”, które miały ponad 100, 500, a nawet 1600 lat i pochodziły z różnych regionów świata. Zwiedziły również wyposażenie starych warsztatów, m.in.: krawieckiego, szewskiego, fryzjerskiego oraz tzw. „kwiaciarni”, gdzie wykonywano kwiaty do dekoracji. Na tzw. ,,Babcinym Stryszku” dzieci mogły posłuchać fragmentów najbardziej znanych polskich legend zobrazowanych za pomocą wystawy lalkarskiej. Wszyscy chętnie zaglądali do „Domku Baby Jagi na kurzej stópce”, który znajduje się na terenie muzeum. Na koniec wycieczki każde z dzieci miało okazję stworzyć lalkę, samodzielnie dobierając jej kreację i dodatki.
Po tak pełnym wrażeń dniu wszyscy wrócili szczęśliwi do domu. Wycieczka była bardzo udana.