"Odblaskowa szkoła" - pokaz klasy IV - VII

We wtorek 10.10.2017r.   w naszej szkole rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na drodze. O tym, że pojazdu nie można zatrzymać natychmiast wie niemal każdy. Niestety, już znacznie mniej osób ma świadomość długości drogi, jaką przebędzie pojazd do chwili całkowitego zatrzymania. Skutkiem braku tej świadomości jest znaczna część wypadków, a także codzienne przykłady niebezpiecznej jazdy. Dzieci szkoły księdza Jana Twardowskiego zapoznały się z drogą zatrzymania pojazdu podczas gwałtownego hamowania, mianowicie dowiedziały się że ta droga składa się z drogi reakcji kierowcy oraz drogi hamowania oraz, że droga reakcji wynika z pewnego stałego czasu, upływającego pomiędzy dostrzeżeniem przeszkody, a naciśnięciem hamulca i nosi nazwę czasu reakcji. Razem doszliśmy do wniosków, że droga reakcji jest, więc wprost proporcjonalna do prędkości a droga hamowania zależy już od kwadratu prędkości i dlatego wraz z nią wzrasta bardzo gwałtownie. Podczas prostego eksperymentu młodzież dowiedziała się, jak cenne jest zapinanie pasów.