„Tęcza w probówce” - kolorowe zajęcia przyrodnicze

„Tęcza w probówce” - kolorowe zajęcia przyrodnicze. W czasie zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach projektu „Przyszłość to dziś – Poręba Radlna uczniowie klasy czwartej zapoznali się ze zjawiskiem powstawania tęczy. Widać ją na niebie jako łuk złożony z wielu kolorów. Powstaje, gdy światło wchodzące w atmosferę napotyka na kroplę wody, w wyniku czego dochodzi do jego rozszczepienia. Aby to zobrazować wykorzystano krążek Newtona, czyli koło złożone z barwnych segmentów. dzieci obracając krążkiem zauważyły, że barwy zlewają się ze sobą i widzimy „barwę” białą. Efektem końcowym naszych zajęć były piękne tęcze w probówkach. Skąd taki efekt? W każdej ze szklanek po wymieszaniu wody z cukrem i dodaniu barwnika nie tylko zmienił się poziom wody, ale również i gęstość cieczy. Dzięki temu, że nasze ciecze są różnej gęstości, nie mieszają się tak szybko i tworzą warstwy w naczyniu, dając nam efektowną tęczę.