Jestem bezpieczny…

W celu propagowania zasad bezpieczeństwa  wśród dzieci i młodzieży szkolny koordynator do spraw BHP zaprosił  Panów Policjantów, którzy za pomocą szkolnego radiowęzła przypomnieli uczniom o panujących obostrzeniach w dobie pandemii koronawirusa oraz            o przestrzeganiu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Policjanci w szczególny sposób zwrócili uwagę na pieszych jako uczestników ruchu drogowego, przypominając o konieczności noszenia elementów odblaskowych zwiększających widoczność na drodze. Uczniowie dowiedzieli się również jakie podstawowe wyposażenie powinien posiadać każdy rower, jak bezpiecznie podróżować w samochodzie. Większość z omawianych zagadnień była dzieciom znana, co powinno świadczyć o umiejętności właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Nie mniej przekazywanie informacji w tym zakresie zwłaszcza przez policjanta, na pewno pozwoli na utrwalanie bezpiecznych zachowań przez dzieci i młodzież.

Oto kilka wybranych i najważniejszych rad przekazywanych przez policjantów:

- przez jezdnie należy przechodzić w miejscach oznaczonych pasami lub sygnalizacją świetlną,

- zawsze przechodź na zielonym świetle,

- jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni,

- jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewnij się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Dopiero wtedy możesz przejść przez jezdnię,

- nigdy nie przebiegaj przez jezdnię, nawet na oznakowanym przejściu,

- nie przechodź przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

- noś elementy odblaskowe na plecakach lub swoim ubraniu,

- nie  wychodź na jezdnię zza samochodu.

Za udzielenie cennych rad i wskazówek Panom Policjantom bardzo serdecznie dziękujemy.