Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Jak powstaje owoc?

W czasie zajęć koła biologicznego uczniowie klasy V szukali odpowiedzi na pytanie: jak powstaje owoc? Zanim uzyskali odpowiedź poznali budowę kwiatów roślin owado- i wiatropylnych. Materiałem badawczym były naturalne okazy traw, tulipanów i lilii. Dzieci dowiedziały się jaka jest różnica w budowie pylników między trawami, a np. tulipanem, dlaczego kwiat wiśni, czy czereśni jest barwny w przeciwieństwie do kwitnącego zboża? Bardzo ciekawie wyglądał pyłek widziany pod lupą, a następnie pod mikroskopem. Przeprowadzenie wyżej opisanego procesu dało odpowiedź na pytanie: jak powstaje owoc? Młodzi badacze już wiedzą, że musi nastąpić proces zapylenia, a następnie zapłodnienia, i dopiero z zalążni postanie owoc. Na koniec uczniowie oglądali tkankę okrywającą i miękiszową z liścia tulipana, mogli dokładnie przyjrzeć się aparatom szparkowym. Na zajęciach wykorzystano lupy, mikroskopy i tablicę multimedialną.