Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Ptaki

Kolejnym zagadnieniem, którym zajęli się uczniowie klasy szóstej w czasie dodatkowych zajęć z biologii były ptaki. By przyjrzeć się dokładnie tej grupie kręgowców stałocieplnych poświęcono dwie jednostki lekcyjne. Jeszcze w czasie zajęć zdalnych dzieci poznały budowę jaja kurzego, rodzaje piór oraz inne cechy ptaków. W klasie zajęcia przeprowadzono metodą laboratoryjną. Młodzi badacze samodzielnie rozbijali jajka szukając w nich skrętek białkowych, komory powietrznej czy tarczki zarodkowej. Obraz porównywali ze schematem umieszczonym na tablicy multimedialnej. Dokładnie przyjrzeli się również piórom: pokrywowym, lotkom czy sterówkom. Uczniowie porównywali wygląd jaj różnych gatunków ptaków hodowlanych (perliczka, kaczka, kura zielononóżka). Największe zainteresowanie wzbudziła budowa żołądka, serca czy woli „od prawdziwej wiejskiej kury”. Ten naturalny okaz otrzymaliśmy od jednej z mam, za co serdecznie dziękujemy. Podsumowaniem ptasiej tematyki były zajęcia poświęcone rozpoznawaniu ptaków żyjących w Polsce, do których uczniowie samodzielnie przygotowali prezentacje.

Kolejne takie zajęcia odbędą się za dwa tygodnie. Tym razem temat „Ssaki”.